Часто старшокласники та старшокласниці надають перевагу вивченню тих предметів, які будуть потрібні при вступі до вузів. Але наполегливі та талановиті учні можуть добре знатися і на точних науках, і на предметах гуманітарного напрямку. Рівень знань учнів перевіряється на Всеукраїнських учнівських олімпіадах з навчальних предметів, які проводяться щороку в чотири етапи. I етап – це шкільні олімпіади на базі загальноосвітніх навчальних закладів. Другий етап – це районні олімпіади, а III етап – обласні.
Фінал Всеукраїнських учнівських олімпіад, IV етап проводиться на державному рівні.
Багато років поспіль переможцями та призерами ІІІ обласного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад стають учні Кулажинської ЗОШ І-ІІІ ст. Третє місце в обласній олімпіаді з історії виборола Валерія Осадча -восьмикласниця Кулажинської школи.
Дівчинка має успіхи у вивченні всіх предметів шкільної програми. Їй подобається і математика, і література, і історія. Вчителька історії Тетяна Іванівна Уляницька пишається своєю ученицею та її наполегливістю в навчанні. А Валерія залюбки поринає в сторінки історії рідної країни, захоплюється періодом розквіту Київської Русі за часи правління Ярослава Мудрого. Ярослав Володимирович – видатний державний діяч, великий князь Київської Русі та відомий воєначальник. Завдяки багатьом реформам та досягненням, які мали колосальний вплив на розвиток Русі, люди назвали його Мудрим. Ще більше знайомитися з історією Валерії подобається на екскурсіях. Разом з класним керівником Ольгою Степанівною Дяченко діти відвідують різні куточки нашої України. Минулого року вони їздили у Мгарський монастир. Спасо-Преображенський монастир – діючий чоловічий монастир на Полтавщині. Він розташований на березі річки Сула, в районі села Мгар, недалеко від міста Лубни. Історія храму розпочинається у 1619 році . До будівництва обителі причетні історичні постаті: княгиня Раїна Вишневецька, сестра митрополита Петра Могили; гетьмани Іван Самойлович та Іван Мазепа. Школярі про це дізнаються на екскурсії. В пам’яті залишається більше інформації, коли ти побачиш та почуєш. Взагалі, Лєра добре запам’ятовує, багато читає і навчається.
Дівчинка самотужки опанувала і мистецтво орігамі. Складати вироби з паперу діти починають у тому віці, коли ще не усвідомлюють, що займаються особливим мистецтвом під назвою “орігамі”. Паперові голуби та літачки, стрибаючі жабки, тюльпани, трикутні хлопавки та водяні бомби – все це вироби орігамі. Збирати фігурки, перегинаючи у певних місцях листочок паперу навчилася і Валерія. При хорошій просторовій уяві та завдяки схемам з умовними позначеннями з інтернету дівчині вдається створювати дивовижні модульні вази, чудернацькі квіти та елементи декору. Валерія не вважає це мистецтво складним. Адже саме через принцип орігамі, коли використовується цілий лист без розрізів та склеювань, помилку у складанні завжди можна усунути. Достатньо розібрати вже зібрану частину виробу орігамі , де було допущено неточність, переробити неправильний згин і продовжити складання далі. Потрібно лише терпіння та точність. Виконання орігамі – дуже цікавий процес, це улюблене хобі Валерії. Свою паперову красу дівчинка дарує рідним. Найбільше виробів онуки у бабусі Лідії Олександрівни. А бабуся, в свою чергу, вчить Валерію куховарити. Разом з онукою вони ліплять вареники та жарять млинці.
Знатися на історії своєї країни, своєї малої батьківщини, свого села та свого роду – це завдання не лише для кожного учня, а й для кожного українця.