“Коралі” – то разочок українських пісень

Коралі – це те, чим може пишатися українська жінка. Це наше традиційне намисто з коралових намистиноку у вигляді овалів, або барилець, нанизаних на нитку. Кількість ниток може бути від 1 до більш ніж 25. Кожна нитка зветься разок. Червоні коралі є традиційним елементом національного одягу українців. Коралі були не лише прикрасою, але й оберегом здоров’я і краси.


Таку красиву назву “Коралі” має ансамбль народної пісні та побутового танцю з Рудки. Художній керівник колективу – Галина Леонідівна Сенчук запропонувала таку назву співочому ансамблю з семи жінок. Кожен голос, як коралова намистинка, – звучить автентично та неповторно. Ансамбль був створений не так давно, у 2021 році. Тоді Рудківський сільський будинок культури готувався до виступу на фестивалі культури “Гребінчині вечорниці”, який щорічно проводився в Мар’янівці. У журі фестивалю була землячка артистів С.О.Малюкова. Світлана Олексіївна – артистка Запорізької обласної філармонії, народилася та виросла у Рудці. Вона завжди влітку приїздить до батьківської хати. Вона чула виступ жіночого ансамблю землячок і схвально відгукнулася про назву колективу. Так і почали вони “гастролювати” під назвою “Коралі”.
До складу Рудківського ансамблю народної пісні та побутового танцю входять: Любов Василівна Жолобецька, Галина Петрівна Бігун, Лідія Григорівна Тихоліз, Ольга Григорівна Романова та Валентина Іванівна Галич. Староста села – Світлана Володимирівна Буц – солістка ансамблю. Багато пісень Світлана Володимирівна заспівує разом зі своєю мамою Любов’ю Василівною. А аккомпонує “Коралям” батько Володимир Петрович Жолобецький.


Красиво та оригінально виглядають жінки на сцені, адже мають оригінальні костюми. Галина Леонідівна розповідає, що “Коралі” виступали на День міста у 2021 році. Перед концертом був традиційний ярмарок. Український народний костюм, сорочки та вишиванки демонструвала майстриня з Лубен. Жінки познайомилися з кравчинею. Завдяки спонсорській допомозі односельців вдалося замовити оригінальні концертні костюми. Майстриня приїздила до Рудки, щоб зняти мірки з кожної співачки. На Покрову у Рудці храмове свято. Тоді й виступили вперше “Коралі” у своїх оригінальних костюмах. Кожній говорили: “Який гарний костюм, як на тебе шитий!”


Галина Леонідівна з захопленням слухає аккапельний спів фольклорних колективів з Мар’янівки та Кулажинець. Часто такі українські пісні виконують і “Коралі”. Їм вдалося створити театралізовану обробку авторської пісні односельця “На зорі мене, мамо, збуди…”
Під час війни в Україні “Коралі” виступають з патріотичними піснями. Задушевно у їх виконані звучить “Ой у лузі червона калина”, жартівливо і пророче – “Горить, палає техніка ворожа…”
Ансамбль народної пісні та побутового танцю “Коралі” завжди прагне бути сучасним, співати пісні на актуальні теми. Але при тому завжди дотримуватися традицій свого народу, своїх земляків. Адже “Коралі” – то разочок українських пісень.