Історія фортепіанного відділу Гребінківської дитячої школи мистецтв

До ювілею школи

Завжди гармонійний, щемливий та чарівний світ фортепіанної музики. У кожній клавіші — невигадана історія, у кожному акорді — емоція, що торкається найпотаємніших струн душі. Фортепіано — інструмент з безмежними можливостями, адже він може звучати самостійно, може гармонійно супроводжувати гру інших інструментів або навіть відтворювати звучання симфонічного оркестру. Водночас фортепіано є одним з наймʼякших та заспокійливіших інструментів. Його звуки настільки мелодійні, що сприяють гармонізації всього навкруги. Можливо, саме тому стільки дітей, переступаючи поріг школи мистецтв, обирають фортепіано.
Фортепіанний відділ Гребінківської школи мистецтв починає свою історію від дня заснування її в 1965 році. За ці роки відділ випустив 425 піаністів.


Першими викладачами по класу фортепіано були Літовка Світлана Василівна та Жук Раїса Митрофанівна – педагоги, які не просто навчали грі на інструменті, а й відкривали своїм учням чарівний світ музики, що надихає і супроводжує протягом усього життя. Юним піаністам тих років запамʼятались не лише уроки, а й шкільні концерти, конкурси в Пирятині і Полтаві, а також поїздки до Київського національного театру опери та балету України ім. Т. Г. Шевченка.




Світлана Василівна та Раїса Митрофанівна виховали наступне покоління викладачів: Депутатова Тамара Василівна — викладач музично-теоретичних дисциплін, директор школи з 1983 по 2000 р.;




Москаленко Світлана Василівна — викладач по класу фортепіано з 1968 по 2023 , заступник директора з навчально-виховної роботи з 1993 по 2014р. Її випускник Андрій Інкін закінчив ПФКМ ім. Лисенка;




Хазов Анатолій Петрович — викладач та концертмейстер дитячого хору з 1975 по 2000р. Його випускники: Станіслав Слюсаренко (ПФКМ ім. М.Лисенка), Євген Слюсаренко (ГФККіМ ім. І.Котляревського);




Паляничка Лариса Григорівна – викладач по класу ф-но з 1970 по 2024р. Багато її учнів продовжили успішно розвивати свою кар’єру в музиці. Ольга Коновальчук (Леся Чарівна), Павло Деркач та Валерій Коломієць стали відомими музикантами. Після закінчення ПФКМ ім.М.Лисенка повернувся в Гребінку і став директором міського будинку культури Сергій Магазій, випускницею цього ж закладу була Владислава Рябоконь;



Кравченко Лариса Андріївна — викладач по класу скрипки та додаткового фортепіано з 1994 по 2024 р. Її випускники (Максим Сліпак та Анастасія Загірна) теж повʼязали своє життя з музикою;



Кравченко Павліна Віталіївна – викладач Гребінківської ДШМ по класу ф-но з 1987 по 1991 рік, концертмейстер молодшої групи хору “Щедрик”(м. Київ), викладач Київської школи мистецтв “Соломрія” до 2023року, а зараз – концертмейстер в школі Рудольфа Штайнера (м. Лозана, Швейцарія), аранжувальниця, авторка збірки українських народних пісень в джазовій обробці, яку викладачі школи використовують в роботі зі своїми учнями;


Кабушка Олена Миколаївна від 1983 року присвятила себе мистецтву і педагогіці: вона працювала музичним керівником в закладах дошкільної освіти, вчителем музики в ЗОШ №4, а нині втілює свою майстерність як концертмейстер зразкового хореографічного колективу “Забава”.

З 1978 року працює викладачем Гребінківської ДШМ, а з 2013 року очолює фортепіанний відділ людина, закохана у свою справу, Однороженко Наталія Володимирівна.



Серед її випускників – Антон Радченко. Після закінчення Київської академії музики ім. Р. Глієра (кафедра хорового диригування) він навчався в Національній музичній академії України ім. П.Чайковського, у Вищій школі музики і театру в Гамбурзі, а зараз є студентом Консерваторії ім. Ф. А. Бонпорті (Тренто, Італія), брав участь у різних музичних проектах, випустив два альбоми: ”Галицькі пісні” в обр. Л.М.Ревуцького та “Мати” – вокальний цикл І. Карабиця на поезію Б. Олійника.




Також отримали музичну освіту:
Валентина Науменко – музичний керівник ЗДО “Веселка” та “Теремок”;
Наталія Мехедова– методист міського будинку культури;
Анна Чорнуха— випускниця фортепіанного відділу ПФКМ ім М.Лисенка та багато інших;



Кравченко Аліна Віталіївна — викладач по класу ф-но, концертмейстер зразкового вокального ансамблю “Джерельце” та керівник інструментального ансамблю “Концертіно”, який У 2023 році став лауреатом I премії міжнародного фестивалю-конкурсу “Зірки Грузії” , лауреатом I ступеня відкритого виконавського конкурсу “Джаз — це ми”( м. Харків) ,а у 2024р. – дипломантом I ступеня I Всеукраїнського фестивалю-конкурсу молодих виконавців джазу “Jazz Mozaic Dnipro”. Серед випускників Кравченко А. В. є учні, які продовжили музичну освіту:



Юлія Василенко – студентка 1 курсу фортепіанного відділу Полтавського фахового коледжу мистецтв ім. М. Лисенка;
Інга Снітко — випускниця фортепіанного відділу ПФКМ ім. М. Лисенка та національного Українського державного університету ім. М. Драгоманова;
Марина Кабушка — випускниця фортепіанного відділу ПФКМ ім. М.Лисенка, Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка та Київського національного університету культури і мистецтва. Працювала концертмейстером вокально-хорового відділу Полтавської Малої академії мистецтв ім. Р. Кириченко, ансамблю народного танцю “Весна” на кафедрі хореографії факультету педагогічної і мистецької освіти ПНПУ ім. В.Г.Короленка та зразкового хореографічного ансамблю “Соколики”, а з 2014 по 2017 рік – викладачем Гребінківської ДШМ;

Катерина Труханова — випускниця відділу хорового диригування ПФКМ ім. М.Лисенка та ПНПУ ім. В.Г.Короленка;
Анна Гаращенко — випускниця фортепіанного відділу Черкаського музичного коледжу ім. С.С.Гулака-Артемовського та Львівської національної академії мистецтв. Працює викладачем та концертмейстером в музичній школі ”Вікко фон Бюлов” (Бранденбург, Німеччина);


Дарʼя Кірʼян та Світлана Швидка, випускниці фортепіанного відділу ПФКМ ім. М. Лисенка та Університету Григорія Сковороди в Переяславі, виховують юних піаністів Гребінківської дитячої школи мистецтв і вже мають свої здобутки.


Дарʼя Олександрівна — викладач, концертмейстер класу вокального співу та відділу духових інструментів. Кривоший Вʼячеслав, один з перших її випускників, навчається на факультеті мистецтва Університету Григорія Сковороди в Переяславі.
У цьому ж університеті продовжили музичну освіту і випускники Швидкої Світлани Віталіївни Дарʼя Семичасна та Людмила Стрілець. Її учениця Таміла Симоненко у 2023 році стала дипломантом Обласного конкурсу виконавської майстерності учнів мистецьких шкіл “Музичний вернісаж” , посівши II місце, а у 2024 – отримала диплом лауреата II ступеня відкритого виконавського конкурсу “Джаз — це ми”.
В рідну школу повернувся і учень Палянички Л. Г. Валерій Коломієць — викладач по класу фортепіано, концертмейстер відділу духових інструментів, піаніст та композитор, який після закінчення ПФКМ ім. М.Лисенка навчався в Національній музичній академії ім. П. І. Чайковського в класі Мирослава Скорика. Валерій Валентинович є автором збірки творів для фортепіано, учасником багатьох музичних проектів та переможцем у номінації “Кращий інструменталіст” на Львівській інтернет-платформі Mister-Jazz (2024р.).

Випускницею Літовки С. В. є і директор Гребінківської школи мистецтв Гринь Наталія Олексіївна — теоретик, хормейстер, викладач-методист, авторка двох збірок дитячих пісень. Зразковий вокальний ансамбль “Джерельце”, керівником якого є Наталія Олексіївна, неодноразово ставав абсолютним переможцем обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Вже 25 років вона очолює заклад мистецтва, який випускає не тільки поціновувачів та любителів музики, але й майбутніх професіоналів.



Випускниками нашого відділу є і викладачі загальноосвітніх шкіл: Слюсаренко Оксана Олександрівна (Гребінківська гімназія) та Стрілець Людмила Миколаївна (ЗОШ №1). А майбутніх учнів школи мистецтв вже багато років виховує музичний керівник ЗДО “Веселка”, учениця Літовки С. В. Скитська Алла Олександрівна.

Фортепіанний відділ нашої школи пишається не лише тими своїми випускниками, які обрали шлях професійного музиканта. Завдяки яскравому вокальному таланту Анна Комар і Анастасія Якименко стали відомими далеко за межами Гребінки. Анна —співачка в гурті “Шум’я”, виконавиця авторських пісень, учасниця і співорганізаторка благодійних концертів (м. Київ). Анастасія — співачка, волонтер нашої громади, учасниця і організаторка благодійних концертів, до яких долучались і викладачі школи мистецтв. Їхня творчість не лише прикрашає повсякдення, а й несе світло і підтримку тим, хто сьогодні найбільше її потребує – нашим захисникам, воїнам ЗСУ, яким ми безмежно вдячні за захист країни та кожного з нас, за можливість жити, творити, навчати і мріяти про майбутнє.

Сьогодні на відділі працює 6 викладачів та навчається 50 учнів, які беруть активну участь в концертах класів, звітних концертах фортепіанного відділу та школи, шкільному конкурсі ансамблевої гри “Граємо разом”, обласних конкурсах “Юний віртуоз” , “Музичний вернісаж” та “Музичний калейдоскоп”.
 



Викладачі постійно знаходяться у творчому пошуку: оволодівають інноваційними формами роботи з учнями, удосконалюють методику викладання. Від природи наділені любовʼю до мистецтва та душевним теплом вони передають цей скарб своїм вихованцям від серця до серця, бо головна мета навчання грі на фортепіано — виховання любові до музики та розкриття творчих здібностей. Звідси увага та індивідуальний підхід до кожної дитини, незалежно від ступеня її музичної обдарованості. Адже музичне мистецтво є одним з головних засобів залучення дитини до світу добра, людяності та краси.