Поновлення роботи шкіл та фінансова автономія закладів освіти

Напередодні нового навчального року, 25 серпня 2023 року, Міністерство освіти і науки України проводило Серпневу – щорічну освітню конференцію, яка стала платформою для об’єднання фахівців із різних галузей освіти, зокрема педагогів, державних лідерів, міжнародних партнерів, представників громадських організацій та молоді. В конференції взяла участь і начальник відділу освіти Гребінківської міської ради Леся Миколаївна Радченко. Не зважаючи ні на що, реформа освітньої галузі набирає обертів, запроваджуються багато нововведень у галузі освіти і науки. І, найголовніше, Міністерство освіти і науки націлює усі заклади освіти, які мають укриття, розпочати навчальний процес оф-лайн.
Ми розпитали Лесю Миколаївну про новації в галузі освіти, про те як працюватимуть школи Гребінківської громади у новому навчальному році і про те, які зміни відбудуться уже незабаром. І ось, що нам розповіла начальник відділу освіти Гребінківської громади Л.М.Радченко:


— Під час конференції учасники обговорили стратегічні напрями розвитку у сфері сучасної дошкільної та шкільної освіти, зокрема потенціал Нової української школи, вплив диджиталізації і штучного інтелекту на освітній процес, а також психічне й емоційне здоров’я вихователів.
Відкриваючи Серпневу конференцію Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України, презентував бачення майбутнього освіти, а також окреслив виклики нового навчального року та їхні рішення.


Міністр зауважив, що для реалізації вищезазначеного бачення МОН уже формує Національну стратегію освіти і науки.
Під час проведення конференції обговорювалася трансформація в галузі освіти, яка, зокрема, буде відбуватися у 2023 – 2024 начальному році. Умовно ці зміни можна розділити на декілька категорій. Хотілося б детальніше про них розповісти.
Отже, одним з ключових напрямків трансформації є освітній менеджмент. Реформа передбачає, що керівник закладу освіти буде повістю відповідальним за життєдіяльність цього закладу освіти. Укріплюється його роль, як лідера, який самотужки буде вирішувати всі питання стратегічного планування та розвитку закладу. Простіше кажучи, буде відповідати і за організацію освітнього процесу, і за матеріальне забезпечення. Заклади освіти будуть мати фінансову самостійність. При кожному закладі освіти буде введена посада бухгалтера. Директор закладу буде вирішувати питання оплати праці, розмір оплати, розмір доплат, премій, питання придбання матеріалів для проведення ремонтів та пошук нових джерел фінансування. До речі, у нашій громаді розглядається можливість найближчим часом ввести такі нововведення.
Другий аспект трансформації стосується безпосередньо педагогів. Переосмислення професії педагога – створити умови для професійного розвитку, навчання, самореалізації вчителів та забезпечити гідну оплату праці.


Наступний аспект – не менш важливий, але непростий, – система та мережа освітніх закладів. Акцент буде зроблено на формуванні ефективної мережі закладів освіти, недопущення існування малокомплектних шкіл та закріплено взаємозв’язок між усіма рівнями освіти.
Обговорили створення безпекового сучасного освітнього простору, включаючи прилеглу територію(спортивні та дитячі майданчики), щоб діти могли розвиватися й мати місця для комунікації і навчання.
Як підсумок освітньої трансформації обговорено зміст і сенси освіти – зміна освітніх програм, форматів навчання та викладання, вони повинні відповідати новим вимогам концепції НУШ, включаючи розробки педагогів свого закладу.
Як же будуть відбуватися зміни у освітніх закладах. По кожній групі освітніх закладів розроблені і будуть впроваджуватися різноманітні заходи і підходи.
До прикладу, у дошкільних закладах планується відійти від просто догляду за дітьми, і навпаки посилити підготовчу роботу до навчання. При цьому буде збільшена заробітна плата працівників дошкільних закладів та запроваджено легкий вхід у професію.
Зміни передбачаються і для закладів загальної середньої освіти. Відбуватиметься повна трансформація шкільного простору. Наразі педагогічні працівники мають змогу пройти сертифікацію. До речі, є троє педагогів нашої громади – вчителі НУШ, які отримали сертифікати. Буде проведено перезавантаження реформи НУШ, запроваджуватиметься новий стандарт оцінювання в школах. Розроблена нова система оплати праці працівників та директорів освітніх закладів.
Освіта має вирішальне значення для добробуту та розвитку дітей. Поновлення роботи шкіл та початок нового навчального року створюють виняткову можливість забезпечити дітей доступом до безпечного та підтримуючого навчального середовища. Для дітей важливо мати можливість навчатися у стінах школи, взаємодіяти зі своїми однолітками та отримувати підтримку від учителів.
З 21 по 23 серпня спеціальна комісії, до якої входили керівництво громади, представники відділу освіти громади, представники ДСНС, Держпродспоживслужби та ін., обстежили стан готовності закладів освіти громади до нового навчального року. За висновком комісії заклади освіти громади можуть приступати до роботи в очному режимі, окрім тих, у яких відсутні укриття. Серед закладів дошкільної освіти – три не можуть приймати дітей, також є три школи, в яких немає навіть найпростіших укриттів. Насправді усі заклади освіти громади дуже ретельно готувалися до початку нового навчального року. Заклади, в яких є підвали і найпростіші укриття, зробили ремонти. У Гребінківській гімназії закінчується капітальний ремонт укриття, що відповідатиме усім вимогам безпеки. Виконано великий об’єм ремонтних робіт шкільних приміщень. Міська рада закупила нові меблі та отримала багато нових підручників. Отже освітяни з нетерпінням чекають нового навчального року. Ми не забуваємо, що в державі йде війна. Безпекові питання – на першому місці. Ми розробляємо алгоритм дій по кожному закладу в разі оголошення повітряної тривоги. Працюємо усі разом, щоб створити українське освітнє диво. Таку амбітну тезу озвучив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий під час проведення серпневої конференції. Створюємо таку систему освіти, яка здатна формувати професійних і щасливих людей.

Принагідно хочу щиро привітати усю нашу велику шкільну родину громади з початком нового навчального року! Цей рік, звісно, що буде певним випробуванням для нас усіх, але у нас немає іншого виходу як жити, навчатися, розвиватися, здобувати перемоги на всіх рівнях. Бажаю вам, шановні освітяни, міцного здоров’я, миру і спокою усім нам, талановитих учнів, розквіту і благополуччя нашій громаді у вільній і незалежній Україні.