За останні 5 років по території Гребінківської ТГ зареєстровані поодинокі випадки хвороби Лайма:2022 р. – 1 випадок, 2023 р. – 3 випадки, 2024- 1 випадок.
Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) —інфекційне захворювання, що викликається патогенними спірохетами роду борелій та передається через укуси іксодових кліщів. Характеризується різноманітними клінічними проявами з переважним ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату та серця, а також схильністю до рецидивуючого перебігу та переходу в хронічні форми.
Сприйнятливість до хвороби Лайма є високою. Сезонність хвороби Лайма – весняно – літня та літньо – осіння, що на пряму пов’язано з піком активності кліщів та частим перебуванням людей на відкритій місцевості. Але у зв’язку з глобальним потеплінням сезонність починає зміщуватися і все частіше повідомляється про укуси кліщів ранньою весною і, навіть, взимку. Інкубаційний період становить від 3 днів до декількох тижнів після укусу інфікованого кліща (в середньому 7 днів). Зараження малоймовірне, якщо кліщ був прикріплений до людини менше 24 годин. Якщо довше 72 годин — ризик зараження підвищується в десятки раз.
Кліщі поширені повсюдно. Природні місця перебування кліщів – листяні та змішані ліси, лісопаркові осередки населених пунктів, місцевість біля річки, власні присадибні ділянки, а також інші місця з хорошою рослинністю. Кліщі живуть на землі та піднімаються по траві та кущах на висоту 20-70 см. Кліщі проходять чотири життєві стадії: яйце, личинка, німфа і доросла особина (імаго). Найбільшу небезпеку для людини становлять німфи через їхнє не яскраве забарвлення, більшу чисельність і маленький розмір (приблизно з макове зернятко), через що їх дуже важко помітити.
Укус кліща є безболісним, відчути його рух по шкірі практично не можливо.
Щеплення проти хвороби Лайма на даний момент не існує, але проводяться дослідження нової вакцини.
Профілактика укусів кліщів має включати такі напрямки:
Ретельна перевірка шкіри щогодини під час перебування в місцях потенційного перебування кліщів.
Прийом душу протягом 2 годин після повернення з вулиці, що допоможе додатково оглянути шкіру та змити неприкріплених кліщів.
Носіння світлого одягу з довгими рукавами та штанами, штани потрібно заправляти в шкарпетки.
Перевірка домашніх улюбленців після повернення з прогулянки. Тварини можуть приносити на собі кліщів, які потім можуть прикріпитися до людей.
Використання репелентів. Рекомендовано застосовувати DEET (N,N-діетил-мета-толуамід), олію евкаліптового дерева (OIE), п-метан-3,8-діол (PMD), етил-3-(Nn-бутил-N-ацетил) амінопропіонат (IR3535), 2-ундеканон або перметрин.
Якщо Вас вкусив кліщ, необхідно якнайшвидше його видалити. Видалити кліща необхідно обертальними рухами пінцетом або щипцями з гострими краями, захопивши його якомога ближче до місця присмоктування. Заборонено заливати місце укусу олією або спиртом.
Дослідження видаленого кліща на наявність збудника не рекомендується, адже неможливо вірогідно передбачити ймовірність виникнення інфекції у людини. Позитивний результат, який свідчить про те, що кліщ інфікований, не обов’язково означає що відбулось інфікування людини. Негативні результати можуть призвести до помилкової впевненості щодо відсутності хвороби. Можливо, людину в той самий час вкусив інший інфікований кліщ (наприклад німфа, яку досить важко помітити).
Якщо людина була інфікована, в неї, скоріше за все, з’являться симптоми до того, як будуть готові результати лабораторного дослідження кліщів. Якщо в людини виникають симптоми хвороби Лайма, необхідно негайно розпочинати лікування, а не чекати результатів дослідження кліща.
Після видалення кліща необхідно обов’язково звернутися до сімейного лікаря –для встановлення необхідності профілактичного прийому антибіотиків та медичного спостереження.
Прості заходи профілактики допоможуть попередити присмоктування кліщів та передачу інфекції.
Бережіть себе та будьте здорові!