10 грудня голова партії “Слуга Народу” та Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування та містобудування Олена Шуляк взяла участь у діалозі з регіональними ЗМІ. Захід під назвою “Розвиток і відновлення регіонів: підсумки 2024-го і майбутні плани” зібрав близько 100 журналістів в онлайн-форматі. Зокрема журналістів цікавили питання допомоги ветеранам, ВПО, незахищеним верствам населення, функціонування програм єОселя та єВідновлення та інші.
Третій етап є-Відновлення
Олена Шуляк повідомила, що Україна готова до третього етапу програми є-Відновлення, яка охоплює компенсації для власників зруйнованого житла на тимчасово окупованих територіях. Проте, наразі програми фінансування не закладено в бюджеті. У 2024 році понад 90 тисяч сімей отримали компенсації на суму 17,3 млрд грн, а в бюджеті 2025 року передбачено лише 4 млрд грн. Політикиня закликала Уряд активно працювати з міжнародними донорами, зокрема Банком розвитку Ради Європи, який готовий підтримати проект і далі.
Житлова реформа: нове законодавство
Шуляк наголосила на важливості ухвалення нового житлового законодавства замість старого Житлового кодексу 1983 року.
“Ми хочемо ліквідувати застарілий Житловий кодекс, який в Україні приймався ще в 1983 році, та розробити абсолютно нову законодавчу рамку, запровадити нові правила у формуванні житлової політики”, – сказала Шуляк.
“Наразі застаріле житлове законодавство не працює: сьогодні у нас квартирна черга складає понад 600 тис. осіб і вона не зменшується. А в місцевої влади немає соціального житлового фонду, щоб у разі потреби тимчасово розмістити навіть кілька десятків сімей”, – констатувала голова профільного парламентського комітету.
Вона окреслила ключові напрямки реформи: створення соціального житлового фонду, удосконалення орендних умов, цифровізацію житлової сфери та внесення змін до Податкового кодексу. Новий Закон про житлову політику Україна має прийняти до кінця 2025 року.
Програма “є-Оселя”
За програмою “є-Оселя” вже видано 15 тисяч кредитів на суму 23,5 млрд грн.
“Загальна сума, яку витратила держава на “єОселя”, станом на зараз становить 23,5 мільярда гривень. На 2025 рік у бюджеті України на програму заклали 9,4 мільярда гривень”, – розповіла Олена Шуляк.
Водночас переселенці стикаються з труднощами у доступі до цієї програми через обмеження на вибір житла. У вересні умови програми були спрощені: тепер житло може бути віком до 10 років, що значно полегшило участь для ВПО.
Очищення партії та дисциплінарна робота
Шуляк розповіла, що після виборів 2020 року 64 депутати місцевих рад від “Слуги Народу” були відкликані через порушення, які негативно вплинули на репутацію партії. Створена дисциплінарна комісія продовжує моніторинг діяльності партійців, забезпечуючи прозорість і очищення партій.
Діалог із регіональними ЗМІ
Олена Шуляк подякувала журналістам за участь у заході й підтвердила, що подібні діалоги будуть регулярними. Вона наголосила на важливості відкритої комунікації між владою та медіа: “Формат Q&A підтвердив свою ефективність. Ми й надалі будемо обговорювати гострі питання відкриті”.