Відповідно до Закону України”Про зайнятість населення” держава гарантує працездатним людям у віці від 16 до 60+ захист від дискримінації, необґрунтованої відмови у наймі на роботу та незаконного звільнення.А Закон України”Про рекламу” забороняє в оголошеннях про вакансії зазначати, серед іншого,вік кандидатів/кандидаток,стать, стан здоров’я, тощо. (Стаття 24-1). Та незважаючи на це, стереотипні висловлювання “ми шукаємо молодих співробітників” часто трапляються в оголошеннях.
Ми проаналізували оголошення про робочі вакансії у місцевій групі Фейсбуку “Підслухано Гребінка”, розміщені у квітні і побачили, що кожне третє оголошення містить вікові обмеження. Наприклад:
“РОБОТА ОФІЦІЙНО!!!ПП Автомагістраль в Київській області,потрібні чоловіки від 18-50 років,працювати різноробочим,вахтовий метод 15/15-20/10,зп від 900 грн., житло надаємо,харчування 50/50%!!!”;
“Увага!!! ДІВЧАТА ТА ЖІНКИ 18-50 років !!! Є ВАКАНСІЇ, ДОХІД від 4500 грн. Зайнятість 2-3 години. Можна поєднувати з основною роботою, ДЕКРЕТОМ. Робота не важка, проте заробити можна добре”;
“Охоронній фірмі на постійній основі вахтовим методом потрібні охоронці чоловіки та жінки віком від 20 до 50 років. Вахта 21/21та 30/15. З.П по закінченні вахти. Проживання на об’єкті за рахунок фірми”.
Із 1 січня 2020 року в Україні зросла кількість років трудового стажу, які необхідні для призначення пенсії за віком.
Тепер на пенсію у віці 60 років можна піти за умови, що стаж роботи складає не менше 27 років (в 2019-му році стаж мав бути не менше 26).Якщо стажу недостатньо – стати пенсіонером можна в 65 років, якщо є 15 років страхового стажу.
За таких умов український ринок праці мав би адаптуватись до великої кількості робітників/робітниць старшого покоління.
Дискримінація за віковою ознакою називається ейджизмом. Та й старші люди самі підтримують стереотип про труднощі працевлаштування після п’ятдесяти років. Часто почуєш: “Мені – 50, що я вже можу?” От про можливості для безробітних 50+ зараз і поговоримо.
Облік безробітних ведуть центри зайнятості. В цих установах можна отримати консультації, виплати по безробіттю, пройти навчання за різними спеціальностями та отримати роботу. З 21 грудня 1990 року у Гребінці функціонує служба зайнятості. Тридцять три роки поспіль фахівці Центру зайнятості допомагають гребінківцям працевлаштуватися, пройти переква-ліфікацію та отримати будь-яку допомогу.
Начальниця Гребінківського відділу Лубенської філії Полтавського обласного Центру зайнятості Наталія Анатоліївна Широкова каже: “Відповідно до законодавства кожен громадянин, незалежно від віку та статі, має право звернутися до державної служби зайнятості та отримати безкоштовно консультацію, відповідну інформацію та сприяння у пошуку роботи або працевлаштовуватися самостійно. Протягом 2023 року перебувало на обліку Гребінківського відділу Лубенської філії Полтавського обласного Центру зайнятості 117 осіб старше 50 років, з них жінок- 90, чоловіків – 27. Працевлаштовано жінок – 46 осіб, чоловіків – 18. Працевлаштовані за професіями – касир, продавець продовольчих, непродовольчих товарів, бухгалтер, оператор котельні, тракторист-машиніст сільськогосподарсь-кого виробництва, водій автотранспортних засобів та інші”.
Також Наталія Анатоліївна розповіла про те, що зараз діють Державні програми надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу, запроваджені Урядом на порталі “є Робота”. Безповоротна державна допомога надається фізичним особам, суб’єктам господарювання у формі грантів. Її можна отримати, зареєструвавшись у застосунку “Дія”. Потрібно скласти бізнес-план та відправити його. Ідеї для бізнес-планів можуть бути різноманітні. Розгляд бізнес-плану проводить Полтавський обласний центр зайнятості у присутності заявника (можливо онлайн) та надає рекомендацію Державному центру зайнятості про надання гранту. Державний центр зайнятості приймає рішення і надсилає повідомлення через “Дію”. При отриманні гранту на 150 000 грн є обов’язкова умова створення одного нового робочого місця та працевлаштування на нього безробітної особи. Якщо особа претендує на грант в 250 000 грн. – обов’язкова умова – створення двох нових робочих місць та працевлаштування на них безробітних осіб. Сплата податків за цих осіб йде на погашення гранту. Протягом трьох років грант повністю погашається. Подібні гранти можуть отримати військовослужбовці та члени їх сімей. Минулого року у Гребінківській громаді вже 4 особи отримали такі гранти. Гребінківський відділ Лубенської філії Полтавського обласного Центру зайнятості здійснює контроль та нагляд за підприємствами, які отримали гранти та веде звітність про грантові кошти.
“Ще для чоловіків і жінок третього віку з’явилися нові можливості працевлаштування – ваучер на навчання”, – розповідає Наталія Анатоліївна. Це документ, який видається одноразово та дає право безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. У Гребінківській громаді у минулому році видано 78 ваучерів за такими професіями та спеціальностями: водій автотранспортних засобів, бджоляр, сестра медична, психологія.
“Право на отримання ваучера мають особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, до досягнення ними пенсійного віку; внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи; особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи.Усі охочі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні”, – каже заступниця начальниці Гребінківського відділу Лубенської філії Полтавського обласного центру зайнятості Євгенія Федорівна Гуняга. Переважно люди,старші 45 років, використовують ваучер для підвищення своєї кваліфікації та для отримання другої спеціальності.
Очільниця Гребінківського відділу Лубенської філії Полтавського обласного Центру зайнятості Наталія Анатоліївна Широкова розповідає: “У Гребінці багато вакансій на робітничі спеціальності. Роботодавці шукають слюсарів з ремонту рухомого складу, слюсарів електриків з ремонту електроустаткування, електро-газозварювальників, бандажників, мулярів, слюсарів-ремонтників, токарів, помічників машиніста електровоза, електромеханіків”.
Тож жителі і жительки нашої громади старшого віку мають можливість працевлаштуватися, отримати другу спеціальність, відкрити власну справу.
Наталія Стеценко.
Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу.