Про гендер і запобігання та протидію домашньому насильству

У вівторок, 26  листопада, у  Гребінківській міській раді відбулося засідання координаційної  ради з питань гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та за ознакою статі,  протидії торгівлі людьми.   На засіданні були присутні:Цапенко  Людмила Василівна – секретар Гребінківської міської ради , заступниця голови  Координаційної ради;Жолобецька Валентина Миколаївна – начальниця служби у справах дітей; Хірна Тамара Анатоліївна – інженерка з охорони праці КНП «Гребінківська міська лікарня»; Шумейко Дмитро Олександрович – старший дільничий офіцер СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУНП у Полтавській обл..;Туманевич Лариса Генадіївна – начальниця Лубенського районного сектору №1 філії ДУ «Центр пробації» у Полтавській обл.;Широкова Наталія Анатоліївна –  начальниця Гребінківського відділу Лубенської філії Полтавського обласного центру зайнятості;

Маковська Юлія Ігорівна – завідувачка сектору «Гребінківське бюро правничої допомоги» Лубенського відділу надання безоплатної правничої допомоги;

Кудрик Ольга Петрівна – начальниця відділу освіти;

Трипуз Наталія Іванівна – директорка інклюзивно-ресурсного центру;

Алещенко Ніна Петрівна – прокурорка Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури;

Науменко Тетяна Борисівна – начальниця відділу соціального захисту.

 

Засідання розпочав голова Координаційної ради , заступник міського голови Валерій Андрійович Волошин .

Про роботу мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі при Гребінківському міському центрі соціальних служб розповіла присутнім Валентина Василівна Даценко, директорка Гребінківського МЦСС. Валентина Василівна повідомила: « На території Гребінківської міської територіальної громади функціонує спеціалізована служба підтримки постраждалих від домашнього насильства  осіб – мобільна бригада соціально – психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, створена при Гребінківському міському центрі соціальних служб в лютому 2021 року.

В рамках діяльності спеціалізованої служби  протягом 10 місяців 2024 року здійснено 14 виїздів МБПСД, складено оцінки потреб, надано послуги 31 дорослим членам родин, в яких виховується 30 дітей. Станом на  1 листопада 2024 року на обліку  перебуває 3 родини, в яких 5 дітей є свідками домашнього насильства, складено оцінку потреб, членам родин надаються послуги консультування та профілактики».  Окремо Валентина Василівна зупинилася на темі  впровадження програми корекційної роботи з кривдниками на території Гребінківської міської територіальної громади на 2024-2028 роки. За 10 місяців 2024 року по рішенню суду на корекційну програму було направлено 2 особи чоловічої статі, 36 та 37 років. Кривдники належним чином повідомлені про місце та час проведення програми, але не з‛явилися, програму не пройшли. Відповідальна особа за проведення програми повідомила сектор поліції про стан виконання рішення суду. Повідомила, що департамент соціального захисту Полтавської ОВА організовує навчання для фахівців, які впроваджуватимуть програму для постраждалих осіб, та необхідно визначитися з кандидатурою та подати інформацію на департамент.

Про роботу з кривдниками докладно розповів Шумейко Дмитро Олександрович – старший дільничий офіцер СПД №1 ВП №1 Лубенського РВП ГУНП у Полтавській обл. Дмитро Олександрович повідомив, що до Гребінківського МЦСС надіслано 32 повідомлення про підтвердження факту насильства. Відповідно підтверджених фактів насильство вчинено стосовно 9 осіб чоловічої статі, 84 осіб жіночої статі та 1 особи похилого віку. Щодо насильства вчиненого стосовно дітей, неповнолітніх вагітних та неповнолітніх з інвалідністю до сектору поліції не надходило. На обліку осіб, які вчиняють насильство (кривдників) перебуває 66 осіб, з них 60 чоловіків та 6 жінок. За підтвердженими фактами складено 86 протоколів за ст..173-2 КУпАП та винесено 60 термінових захисних приписів.

В обговоренні цього питання взяла участь Алещенко Ніна Петрівна – прокурорка Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури, яка повідомила про збільшення кількості випадків домашнього насильства, наголосила про відсутність психологів для роботи з дітьми, які є свідками домашнього насильства. Також на засіданні говорили про  не врегульоване питання допиту дітей не в робочий час працівниками служби у справах дітей. Розробляється проект про підготовку характеризуючої інформації на дітей, які є свідками домашнього насильства, коли відкрите кримінальне впровадження та справа розглядається в судовому порядку.

Жолобецька Валентина Миколаївна – начальниця служби у справах дітей, повідомила, що соціальними службами громади відпрацьовано алгоритм  по роботі з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах та постраждали від домашнього насильства, кожна ситуація розглядається індивідуально, діємо в інтересах дитини,головне-не нашкодити. Службою у справах дітей здійснюються заходи щодо впровадження на території громади послуги патронату над дітьми.

Про проведення у закладах освіти інформаційно-просвітницької роботи з формування нульової толерантності до всіх видів насильства, зокрема, домашнього насильства та насильства за ознакою статі, перед присутніми доповідала Кудрик Ольга Петрівна – начальниця відділу освіти. Ольга Петрівна повідомила, що заклади освіти громади активно долучаються до інформаційно-просвітницької роботи щодо запобігання домашнього насильства,  Міжнародного дня толерантності.

Протягом вересня і першої половини листопада в закладах загальної середньої освіти були проведені заходи, спрямовані на профілактику випадків домашнього насильства: «Діалог з дитиною», тренінг «Викресли булінг зі свого життя», створення плакату протидії «Скажи «Ні» булінгу!», виховні години: «Доброта і милосердя-ліки для душі», «Я вмію себе захистити» тощо. Також відбулося знайомство з ігровою методикою «Коло безпеки» (розроблена за підтримки UNICEFUkraine), для учнів 8-11 класів із залученням представника ювенальної поліції був проведений круглий стіл «Запобігання насильству щодо гендеру».

Закладами освіти в рамках реалізації заходів щодо запобігання насилля та розв’язання конфліктів у сімейних та міжусобних відносинах проводилися заходи щодо формування нульової толерантності до всіх форм насильства для підвищення рівня обізнаності здобувачів освіти та їх батьків. Для учнів 3-4, 5-9 класів проводилися години спілкування: «Правила безпечної поведінки», «Злочин, який не розголошується». Відповідні тематичні години проводилися і для старшої школи. Психологи закладів освіти проводили відповідні консультації. На батьківських зборах неодноразово висвітлювались зазначені питання.

В онлайн-форматі були проведені бесіди з елементами тренінгу для учнів 9-11 класів «Особиста гідність. Безпека життя», проведено перегляд відеомеседжу «Протидія домашньому насильству».

Активно долучилися заклади освіти до Кольорового тижня толерантності, виставки малюнків «Мої права», правової вікторини «Що означає бути громадянином своєї держави», акції «Кошик доброти» та «Подаруй янгола».

Також при одному із закладів освіти діяла шкільна пошта «Мені приємно тобі сказати, що…».

Маковська Юлія Ігорівна – завідувачка сектору «Гребінківське бюро правничої допомоги» Лубенського відділу надання безоплатної правничої допомоги  озвучила алгоритм дій постраждалої особи від домашнього насильства. Юлія Ігорівна розповіла присутнім, що з 7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Зокрема, право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги отримали особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. В Україні за домашнє насильство введена кримінальна відповідальність. Так, кривдники караються громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або пробаційним наглядом на строк до п’яти років, або обмеженням волі на той самий строк, або позбавленням волі на строк до двох років. За період 2024 року до Гребінківського бюро правничої допомоги щодо захисту від домашнього насилля звернулось 3 особи.

Для звернення за безоплатною вторинною правничою допомогою, з метою захищення від домашнього насильства необхідні такі документи: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків, такої особи та/або її представника, опікуна, піклувальника; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, у якому міститься інформація про вчинення злочину, пов’язаного з домашнім насильством;

талон-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, пов’язаного з домашнім насильством, виданий органами Національної поліції України; протокол про вчинення адміністративного правопорушення пов’язаного з домашнім насильством, насильством за ознакою статі.

Після підтвердження категорії – особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статті відповідно до ЗУ «Про безоплатну правничу допомогу» постраждалій особі призначається безоплатно представник який   складає заяву до суду про видачу обмежувального припису стосовно кривдника.

Протягом 2023 року 1 особа, яка постраждала від домашнього насильства, зверталася за допомогою, але справу до кінця не довела.

Протягом 2024 року за консультацією до бюро первинної правничої допомоги звернулося 3 особи, які постраждали від домашнього насильства.  Послуги надаються безкоштовно, відповідно до затвердженого переліку категорій.

На засіданні Координаційної ради був озвучений  обласний план заходів щодо проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». Голова Координаційної ради Валерій Андрійович Волошин запропонував присутнім долучитися до акції та провести відповідні заходи на території громади.