Сьогодні в українському законодавстві громадянами похилого віку визнаються особи, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року. А от у Європі про людей у віці 60+ кажуть “люди третього віку”. Згідно з класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я літнім вважається вік 60-75 років, а старечим – 75-90 років. Тих, хто досягли 90 років і більше, прийнято називати довгожителями.
Ми часто вживаємо до старших людей слова “старенькі”, “бабусі” та “дідусі”, навіть, якщо не йдеться про родинні зв’язки. Та й люди можуть себе так не ідентифікувати і насправді не бути бабусями чи дідусями.
Дискримінація людини на підставі її віку поширена як у формальних, так і в неформальних сферах життя нашого суспільства. Ейджизм проявляється в неготовності адекватно сприймати, навчати, співпрацювати з людьми, які не відповідають усталеним уявленням про вік і можливості людей.
Людей старшого віку часто сприймають як слабких і вразливих, не здатних вивчати, засвоювати нову інформацію.
А от гребінківці та гребінківки мають безбар’єрний доступ до освіти та саморозвитку. При Гребінківському територіальному центрі функціонує Університет третього віку. Це – благодійний проект, завдяки якому старші люди можуть безкоштовно стати студентами й студентками. Тут здобувають нові знання та діляться своїми, з користю проводять вільний час, розширюють коло спілкування та знаходять однодумців.
“Турбота про літніх людей – справа всього суспільства, адже тепло людських сердець, моральна й матеріальна підтримка особливо потрібні людям старшого віку. Сьогодні Гребінківський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Гребінківської міської ради робить все для того, щоб люди старшого покоління відчували цю підтримку і не почувалися одинокими. Серед багатьох послуг, що надаються терцентром, за останні десять років набула широкої популярності цільова соціально-педагогічна послуга “Університет третього віку”, – каже завідувачка відділення денного перебування Гребінківського терцентру Олена Карабут.
Пані Олена розповідає, що в Університеті зараз навчається 52 людини на таких факультетах: культурно-просвітницькому, прикладного мистецтва, охорони здоров’я та фізичної реабілітації, інформаційних технологій. Університет співпрацює із громадською організацією “Твій світ” та клубом “Ветеран”. Для студентів/студенток влаштовують екскурсії в різні куточки Полтавщини, проводять арт-терапевтичні заняття. “Нещодавно на заняттях використовували спонтанне малювання манкою. Саме манкотерапія дала можливість стабілізувати свій психологічний стан, знизити стрес, підвищити творчу активність і, звичайно, побути у безпечній, дружній, комфортній атмосфері”, – каже пані Олена.
На факультеті “охорони здоров’я та фізичної реабілітації” студент/к/и опановують скандинавську ходу під керівництвом досвідченої інструкторки Ольги Цимбал. “Впевнені, що такі ініціативи допомагають нашим підопічним мати гарне самопочуття та настрій, наповнюють життя наших слухачів яскравими та радісними спогадами”, – каже пані Оля.
На факультеті інформаційних технологій студенти й студентки третього віку вчаться користуватися сучасними телефонами, соціальними мережами.
На факультеті прикладного мистецтва проводяться майстер-класи з Hand made за підтримки громадської організації ” Твій світ”.
Заняття в Університеті третього віку проводять люди, які обізнані з темою програми та мають відповідну освіту і досвід, є фахівцями/фахівчинями з певних тем, зокрема – представники/представниці державних та громадських організацій.
Приділяють велику увагу розвитку та організації дозвілля людей старшого віку і у Гребінківській міській раді. У Стратегії розвитку Гребінківської громади на 2024-2027 роки заплановано 70 тис.грн. для розробки та запровадження сезонних програм дозвілля та відпочинку. В рамках цієї програми планується облаштування зон для сучасної гри Петанк. Вона потребує сконцентрованості і допомагає розвинути точність та уважність, змушує пригадати шкільні уроки математики і фізики. Кидання металевих кульок задіює не лише м’язи кисті та рук загалом, а й ніг, стегон, спини тощо. Окрім того, петанк – це товариська гра. У неї можна грати один на один, два на два чи командами по троє.
У Гребінківській громаді є можливість навчатися, здобувати необхідні зараз знання та навички володіння сучасними гаджетами, опановувати медіа-грамотність. У колективі студентів та студенток Інституту третього віку панує дружня атмосфера для занять спортом, колективних ігор та розваг, для саморозвитку та навчання. Тож навчатися ніколи не пізно…
Наталія Стеценко.
Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу.
Фото з архіву Гребінківського Терцентру