“Хочу повернутися на рідну землю”

23 лютого Сергій Григорович Середа святкував би свій 51рік народження. Минулого року цього дня вдалося зібратися всій великій родині за великим сімейним столом, щоб привітати іменинника з півстолітнім ювілеєм. Сергію Григоровичу тоді вдалося вирватися із пекла війни на декілька днів, щоб розділити з рідними своє свято. Донька Іра та сестра Таїсія і досі з теплом згадують той урочистий день, адже Сергій був щасливий у родинному колі.

Війна зруйнувала життя українців, що вже про свята говорити. Донька розповідає, що вже в 2022 році татові іменини не відзначали, адже він вже проходив комісію, щоб іти добровольцем до війська. Кому, як не “атошнику” знати, що треба ставати на захист Батьківщини. “Це і батьків вислів: “Хто, як не я”,- каже Іра.
Ще в 2017 році Сергій Григорович підписав контракт і пішов служити у зону бойових дій на Сході України. Весілля своєї донечки Іри та зятя Андрія батько ще застав, а ось народження єдиної онуки пропустив. Адже воював тоді на Донеччині у складі територіальної оборони Волновахи. Вперше дідусь побачив онуку, коли їй було вже чотири місяці. І дідусевому щастю не було меж, він спішив погратися з малечею, поняньчитися і візочок дитячий повозити. “Такий мій тато смішний і сильний, найкращий у світі тато”, – з болем у серці розповідає Іра…

Служба у війську та сімейне життя тісно перепліталися в долі Сергія Григоровича. Після школи Сергій пішов служити до лав Збройних Сил України. Службу ніс у прикордонних військах на Вінниччині. Там і зустрів свою майбутню дружину Олю. Тато любив розповідати, чим йому приглянулася мама: “Всі дівчата були такі балакучі, а Оля мовчазна та тихенька”. Так і привіз Сергій у батьківську хату свою кохану. Батьки радо зустріли невістку, молодятам справили весілля і в Гребінці, і на Вінниччині. Вже в гребінківській квартирі зростала донечка. Іра прига-дує, як залюбки їзди-ла з татом велосипе-дом на рибалку на чистий кар’єр, на “гребінківське море”. З п’яти років дівчинка ловила карасів та щук, підгодовувала рибу макухою, як вчив батько.

“Тато завжди був майстром на всі руки”, – каже донька. Вона пригадує всі ремонти в квартирі, які робили разом з татом, мама була на роботі. “Батько навчив мене і “штукатурити”, і плитку класти, і шпалери клеїти”, – з гордістю розповідає Іра.

…У Сергія Григоровича був позивний “Харон”. В грецькій міфології Харон – перевізник душ пормерлих через річку Стікс. Воїн був водієм на Донеччині. І доводилося перевозити не тільки живих… Багато побратимів склало свої голови за незалежність України. Майже рік Сергій з товаришами утримував позиції під Красногорівкою. Та це “утримування” вартувало десятків загублених душ… Від цього серце воїна розривалося від болю і розпачу… Він часто дзвонив сестрі Таї та ділився своїм болем та тривогами.


За військові заслуги молодий сержант Сергій Григорович Середа 21 червня 2024 року отримав відзнаку Головнокоман-дувача Збройних Сил України – Золотий Хрест. Та відзнаку так і не вручили Герою, адже 24 липня наш земляк загинув на полі боювнаслідок ворожого обстрілу. Золотий Хрест вручили рідним Сергія Григоровича…

А онучка Софійка у липні отримала від дідуся в подарунок на день народження новенький телефон. Вона навчилася знімати відео і щодня відправляла дідусю повідомлення. “Мамо, чомусь дідусь перестав мені відповідати…”, – з сумом говорила мала…

… Дідусь повернувся додому, як і мріяв при останній зустрічі з рідними…
Той шлях повернення був устелений гіркими сльозами рідних та земляків, що стояли навколішки, зустрічаючи Героя…