Вже не раз наша газета розповідала про талановитих землячок – футболісток, вихованок Володимира Леонідовича Жили. Уславлений футзальний клуб “Надія” подарував надію на успішну кар’єру у спорті багатьом дівчатам. Причому, перший тренер продовжує цікавитися життям своїх футзалісток і після випуску з Гребінківської дитячо-юнацької спортивної школи. Сьогодні хочемо розповісти про колишню воротарку ФК “Надія”, колишню воротарку жіночої футбольної команди “Динамо” та воротарку жіночого ФК “Шахтар” Євгенію Карбань. Женя зараз мешкає в Києві, навчається на магістратурі юридичного факультету столичного вузу та продовжує грати у футбол.
Євгенія – випускниця Опорного закладу Гребінківська ЗОШ І-ІІІ ступенів №4. Паралельно з навчанням у загальноосвітній школі дівчина навчалася і в музичній школі по класу фортепіано, і в дитячо-юнацькій спортивній школі. Про свій шлях до футболу Женя з посмішкою розповідає: “В мене було дві невдалі спроби розпочати тренування в нашій “Надії”. У шість років мене вперше привів на футбол тато. Але не сподобалося, адже мені “прилетіло” м’ячем в живіт, я впала і здерла коліно. Два роки я на тренування не ходила. Потім ще раз відвідала заняття, але знову щось не склалося, бо не вміла за себе постояти. А вже в десять років я свідомо прийшла до ФК “Надія” і почала тренуватися зі старшими дівчатами. Пізніше сформувалася команда моїх одноліток.”
Женя зростала у спортивній футбольній родині. З дитинства вона разом з татом ходила на стадіон та вболівала за нашу команду “Локомотив”. Грав у футбол її дідусь Олексій, футболістом був і тато Віталій. Причому, вони були воротарями у своїх командах. А футболісти кажуть, що воротар/ка – це половина команди. Коли в воротаря “йде” гра, то й польові гравці відчувають упевненість в своїх силах. Професійні стражі воріт завжди на вагу золота у будь-якій команді. Тезу, що “воротар/ка – це друга людина в команді після капітана” Женя зрозуміла ще від рідних і з усією відповідальністю поставилася до тренувань, адже в своїй команді вона теж стала воротаркою. Дівчина здружилася з командою, “зігралася” і поборола всі свої страхи. Добрим словом Женя згадує тренера Володимира Жилу, який опікувався всіма учасниками команди, возив дівчат на збори, на змагання за кордон. Запам’яталася Євгенії автобусна поїздка до Італії у 2017 році на футбольний чемпіонат. Трибуни були повністю заповнені вболівальниками, українці з’їхалися звідусіль, щоб підтримати своїх землячок. Футболістки виклалися на повну і показали майстерну гру. Кращі гравчині команди “Надії” ввійшли до дівочої збірної України з футзалу.
Після шкільного випускного три подруги – футболістки з Гребінки – Євгенія Карбань, Вікторія Кликова та Вікторія Мироненко пройшли відбір до жіночої футбольної команди “Динамо”. Талановиті спортсменки продовжили навчатися і займатися футболом.
Наші старші читачі, мабуть, і не знають, що уславлений колись футбольний клуб “Динамо” має жіночу команду, в якій вже грають дівчатка з Гребінки.
Жіноча команда “Динамо” була заснована в Києві на базі однойменного чоловічого клубу. Колись жіночий клуб дебютував у Вищій лізі України і вигравав чемпіонати і кубки України. Потім жіночу команду розформували. Влітку 2021 року жіночий клуб “Динамо” був відновлений і стартував у Першій лізі України. Сезон 2021/22 не був дограний через повномасштабне вторгнення росії, тим не менш “динамівки” отримали право на наступний сезон зіграти у вищому дивізіоні. Влітку 2023 року команду очолив Володимир Єфімако. Під його керівництвом команда посіла 8 місце. Наші гребінківки, найкращі подруги Віка Мироненко та Женя Карбань три роки грали у складі жіночої футбольної команди “Динамо”. Влітку 2024 року команду розформували. У складі “Динамо” Женя найбільше запам’ятала гру з дівочою командою ФК “Шахтар”. Тоді динамівки виграли з рахунком 1-0.
В різні періоди життєвих здобутків та невдач Євгенію підтримують рідні та коханий Валентин. Юнак теж родом з Гребінки, працює у столиці. Молоді люди разом займаються спортом. На вихідних полюбляють сходити на прогулянку, у кіно, обирають фантастичні фільми. Женя багато читає. Навчання на юридичному факультеті вимагає прочитання великої кількості законодавств, наукової літератури. Тож, як випадає вільна хвилинка, Женя залюбки поринає у романтичну молодіжну літературу. Прочитала найбільше творів сучасної американської письменниці Колін Гувер. Її твори викликають сльози і інші бурхливі емоції, з головою занурюють в світ романтичних переживань, несподіваних поворотів долі і історій, які могли б статися з кожним. Женя – романтична натура та мрійниця, вміє створити романтичну атмосферу вдома. І дуже цінує, коли коханий її радує смачними сніданками та квітами. Валентин знає, що Женя любить альстромерії. Ніжні квіти поєднують в собі східно-екзотичну неповторну витонченість орхідей і горду статуру лілей. Тож альстромерії – часті гості у їхньому домі.
Вже півроку Євгенія з Вікою грають за “Шахтар”. Футбольний клуб “Шахтар” оголосив про створення жіночої команди у 2021 році. Цьому сприяло рішення виконкому ФФУ, в якому було затверджено нову стратегію розвитку жіночого футболу, що передбачала обов’язкову наявність жіночих команд для всіх клубів з чоловічої прем’єр-ліги. Головний тренер жіночої команди “Шахтаря” – Роман Миколайович Заєв.
У серпні 2021 року ЖФК “Шахтар” дебютував у першій лізі чемпіонату України. У тому дебютному для себе сезоні 2021-22 років в першій лізі після 10-ти турів в активі “Шахтаря” була максимальна кількість набраних очок та команда посідала 1 місце в турнірній таблиці, але сезон не було дограно через російське вторгнення. Починаючи з сезону 2022-23 років донецька команда виступає у вищій лізі.
Женя розповідає про дружну дівочу команду “Шахтаря”. Тренування відбуваються у Щасливому під Києвом. Дівчата займаються улюбленою справою і їм вже давно не слід доводити, що футбол – це жіноча гра. Євгенія – воротарка, тому має окремі від команди тренування. В даний час світ розвивається і сучасний футбол теж не стоїть осторонь еволюції. З’являється багато різних засобів для тренувань, методології, а також тактики, які стосуються безпосередньо гри воротаря – тобто, його бачення поля, підстраховка, і гра ногами. Всі ці критерії впливають на рівень гри воротаря. Основна підготовка воротаря відбувається на спеціальних тренуваннях, де формуються всі технічні елементи гри на виході, на лінії.
Коли Женя грала у футзалі, воротарка більше був з командою, потрібно було швидко і влучно ввести м’яч руками через цілий майданчик. На відточення цієї навички приділялася значна увага на тренуваннях. А от у футболі м’яч ведуть, в більшості, ногами. Тому специфіка тренувань інша.
Та Євгенія Карбань вважає, що футболісткам важливо не загубитись і не зникнути в собі. Вірити в себе, ні в якому разі не здаватися, не опускати рук і не слухати нещирих “друзів”.
Вона захоплюється своїми подругами, яким вдається реалізувати свої найзаповітніші мрії. Має таку амбітну мету і Женя. Вона хоче поєднати свою майбутню професію юристки та улюблений футбол, мріє займатися спортивним правом. Це одна з найновіших галузей права, яка лише починає розвиватися в Україні. Значення спорту для сучасного суспільства, широта та спектр проблем його правового регулювання, ускладнення його структури, розширення функцій, обумовили потребу формування нової самостійної комплексної галузі права – спортивного, яка гармонізувала б розрізнений, але величезний за обсягом масив нормативно-правових актів у сфері фізичної культури та спорту. І цю непросту але цікаву місію і мріє виконувати в майбутньому наша гребінківка Євгенія Карбань.