2024 рік завершився, можна зробити підсумки зробленого та акцентувати на проблемах, які залишаються та потребують уваги у 2025-ому. Тому до розмови ми запросили голову Гребінківської громади Віталія Колісніченка.
– Віталію Івановичу, зрозуміло, що в умовах війни важко говорити про розвиток, адже бюджет спрямований на нагальні потреби. У пріоритеті залишається допомога військовим. Можете озвучити інформацію, скільки коштів спрямовано цьогоріч на підтримку армії?
– Як ви знаєте, з 2024 року частина податків (частина ПДФО) з місцевих бюджетів громад передана автоматично у державний бюджет для підтримки ЗСУ (у Гребінківській громаді у 2024 році ця сума становить 6 мільйонів гривень).
Також майже на кожній сесії міської ради виділяємо кошти для підтримки військових частин та оборонних цілей. Загальна сума складає близько 10 мільйонів гривень.
– Війна завдає нам непоправних втрат. Головне наше завдання зараз – увіковічнити пам’ять кожного земляка, який загинув, мужньо захищаючи нас від рашистів.
— Це дійсно так, наш священний обов’язок берегти пам’ять про тих, хто заплатив життям за наше щасливе майбутнє і незалежність. У місті вже об лаштована Алея Пам’яті, де розміщені портрети наших земляків. Виготовлені і встановлені меморіальні дошки загиблим захисникам, які полягли у перші роки повномасштабного вторгнення. І вже замовлені нові, та будуть встановлені на фасадах навчальних закладів та підприємств, де навчалися та працювали загиблі земляки. Також у нашій громаді ми перейменували багато вулиць та провулків на честь загиблих. Берегти пам’ять про Героїв – це те, найменше, чим ми з вами можемо віддячити їм за подвиги.
– В цей непростий час надзвичайно важливою є підтримка мешканців громади, які опинилися у складних життєвих обставинах, у нашій громаді завжди цьому приділялося багато уваги. Чи й надалі буде це у пріоритеті?
– Так, я вважаю, це питання надзвичайно важливим і дякую депутатам міської ради, які завжди підтримують рішення про виділення матеріальної допомоги усім, хто її потребує. Насамперед, ми намагалися підтримати у такий складний час незахищені верстви населення. Матеріальну допомогу отримали усі, хто звернувся до міської ради, на лікування, допомогу отримували захисники та захисниці України, члени їх сімей, ветерани війни та члени їхніх сімей, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС, воїни – інтернаціоналісти, інваліди різних категорій, а також породілі громади, згідно прийнятих Програм підтримки.
– У році, що минає, все ж вдалося зробити певні кроки у плані розвитку. Підтвердженням цьому є співпраця з європейськими партнерами та підписаний меморандум з муніципалітетом італійського міста Кастельнуово-ді-Порто, регіон Лаціо.
– Підписання цього меморандуму стало справжньою історичною подією для нашої громади. Шлях до успіху починається з маленьких кроків. Попереду нас чекає реалізація багатьох спільних проектів, які дадуть нам більше можливостей для розвитку в такий непростий для нашої країни час. Дякую всім, хто займався організацією цієї кропіткої справи, а також італійським партнерам, які вірять і всебічно допомагають Україні.
– Віталію Івановичу, а як справи у медичній галузі?
– Лікувальні установи громади функціонують у звичному режимі. За кошти бюджету громади продовжуємо спорудження і облаштування Приймального відділення у міській лікарні. Це вимога НСЗУ, а також це допоможе покращити якість надання медичних послуг у нашій лікарні. Сподіваємося, що вдасться покращити і матеріальну базу медичної установи.
Ще маємо одну амбітну ціль, яку плануємо реалізувати вже наступного року. На останньому у цьому році засіданні сесії міської ради була прийнята Програма по забезпеченню службовим житлом лікарів КНП “Гребінківська міська лікарня”. Віримо, що завдяки цій ініціативі зможемо заохотити медиків приїздити до нас у громаду, працювати у наших закладах охорони здоров’я.
– Які прогнози щодо мережі освітніх закладів на наступний рік. Адже кількість учнів зменшується, а держава чітко виписала норми, за якими мають функціонувати освітні заклади. Які виклики очікують у 2025-ому? Яка, приблизно, вартість утримання одного шкільного закладу?
– На організацію освітнього процесу витрачається значна частина коштів бюджету громади, загальна сума із субвенціями з Державного та обласного бюджетів виходить більше 153 мільйонів гривень, в тому числі з бюджету громади виділено було – 78 мільйонів гривень.
Для розуміння ситуації, приведу вартість організації освітнього процесу у Рудківській, Тарасівській та Гребінківській гімназіях (заробітна плата, енергоносії, утримання, харчування, під’їзд дітей). У Тарасівській гімназії зараз навчається 65 учнів, на утримання цього освітнього закладу цього року витрачено з бюджету громади близько 5 мільйонів гривень. Тобто, з розрахунку на одного учня йде майже 74 тисячі гривень. У Рудківській гімназії навчається 45 учнів. На утримання школи витрачено теж близько 5 мільйонів гривень. Це виходить на одного учня – трохи більше 108 тисяч гривень. В цей же час у Гребінківській гімназії навчається 548 учнів. На утримання цього закладу освіти було профінансовано майже 17 мільйонів гривень, вартість утримання одного учня становить 31 тисяча гривень. З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції заробітну плату вчителів у школах із кількістю учнів менше як 45 осіб.
Демографічну ситуацію дітей шкільного віку можна назвати катастрофічною. Так, на 172 школярі стало менше за останніх три роки, в садочка теж чисельність зменшилася на 120 вихованців.
Як ви й зазначили, школи реорганізовуються залежно від їхньої наповнюваності, тому освітня мережа у 2025 році буде формуватися на основі кількості дітей в кожному із закладів.
Разом з тим, у громаді забезпечено освітній процес у повному обсязі та щороку працюємо над удосконаленням якості надання освітніх послуг.
Придбання нового шкільного автобуса для Гребінківської гімназії -це плідна співпраця з головою Полтавської ОВА та нашої громади. Автобус придбаний на умовах співфінансування 50 на 50 (загальна вартість шкільного автобуса 3 млн. 400 тис гривень). Новий автобус-це не просто комфорт, а й безпечні та зручні умови для наших школярів.
Кожний заклад забезпечений швидкісним інтернетом. У всіх школах підтримується відповідний температурний режим, також заклади забезпечені пальним на опалювальний період, у кожній школі є генератор для роботи під час відключення електроенергії.
Організовано процес харчування учнів. Запроваджено безкоштовне харчування всіх учнів 1-4 класів, таку можливість мають учні старших класів пільгових категорій.
Цього року у всі школи громади для навчальних кабінетів 5-7 класів для забезпечення якісної, сучасної та доступної освіти “Нова Українська школа” придбано засоби навчання, інтерактивні дошки, ноутбуки, принтери, ламінатори та інше.
Опорний заклад Гребінківська ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 визначено осередком викладання навчального предмету “Захисту України”, для цього буде обладнаний навчальний кабінет відповідними засобами, зокрема – комп’ютерним стимулятором управління дронами, пневматичним та інтерактивним (лазерним) стрілецьким тренажером та інше, загальною вартістю 850 тисяч гривень.
Пріоритетне завдання – це створення безпечних і комфортних умов для навчання, забезпечення пожежної та техногенної безпеки закладів освіти, подальше зміцнення матеріально-технічної бази, безпечне харчування та підвезення учасників освітнього процесу.
– Віталію Івановичу, я знаю, що для вас особисто завжди було і буде пріоритетним питання розвитку спорту у нашій громаді.
– Так, я вважаю це питання пріоритетним, завжди спрямовую на це увагу і старост громади, і звертаюся до депутатів міської ради підтримувати виділення коштів на розвиток спорту у громаді.
За минулий рік ми з бюджету громади виділили більше 4 мільйонів гривень на діяльність Гребінківської ДЮСШ та підтримку розвитку футболу. Запровадили і виплачуємо стипендії нашим юним спортсменам, які мають видатні здобутки.
Які б складні часи не були, але треба дбати про майбутнє, популяризувати здоровий спосіб життя, особливо, серед підростаючого покоління. Міська рада і надалі підтримуватиме розвиток спорту, але хотілося, щоб до цієї ініціативи доєднався бізес.
– За ті роки, що очолюєте громаду, які проблеми бачите найактуальнішими і, головне, шляхи їхнього вирішення?
– Багато напрямків вдалося стабілізувати та розвинути. Усі наші плани в один день змінило повномасштабне вторгнення. Але ми і не думали зупинятися чи впадати у відчай. Звісно, що не все вдається реалізувати. Бо ж зараз, у часи, коли країна бореться за своє вільне майбутнє, важко говорити про розвиток і досягнення. Маємо стабільність у всіх напрямках розвитку, і то вже досягнення за нинішніх умов.
Окрім іншого вимагає вирішення, зокрема, – стан доріг. Більшість доріг у громаді перебуває у власності Агенції автомобільних доріг в Полтавській області – це всі дороги між населеними пунктами громади. Ямковий ремонт на деяких останній раз проводили багато років тому. Зважаючи на це, громада надала співфінансування для поточного ремонту. Агенція в межах своїх повноважень за кошти бюджету громади здійснила ремонт певних ділянок доріг.
Без загальнодержавної програми такий стан шляхів і залишиться – порушую це проблемне питання на всіх рівнях влади. В межах можливого також будемо працювати по утриманні доріг у наступному році.
Також однією із основних проблем є водопостачання. Цього року нарешті, завдяки великій допомозі народного депутата Олексія Устенка, вдалося вирішити одну з найголовніших проблем для нашого міста – це водопостачання. Але ми на цьому не зупиняємося. Будемо працювати над покращенням якості водопостачання. Ми поставили перед собою амбітні цілі, і працюємо над їхнім виконанням.
Продовжимо працювати у напрямку покращення ситуації з відходами у громаді. Цього вимагає і законодавство, і здоровий глузд. Адже ми повинні дбати про те, яку екологію ми передамо нашим нащадкам. Треба удосконалювати систему поводження з відходами. Завдяки співпраці з міжнародними партнерами, ми вже зробили великі кроки в цьому напрямку. Тепер ми маємо можливість сортувати відходи та повторно їх переробляти.
Немає не важливих питань у громаді, хотілося б їх вирішити в один момент, але мусимо робити це поступово – в межах фінансового ресурсу та враховуючи пріоритетність.
– Напередодні початку нового року, що побажаєте мешканцям громади?
–Найперше – хочу подякувати Богу та нашим військовим за захист. Ми – працюємо і не здаємось, а значить – ми перемагаємо!
Шановні мешканці нашої громади, колеги! Я дякую кожному, хто працює поруч для забезпечення життєдіяльності громади та її розвитку, висловлюю слова подяки фермерським господарствам, підприємствам та підприємцям, які підтримують різні соціальні ініціативи, допомагають вирішувати різноманітні проблемні питання у громаді.
А побажати нам усім хочу миру і благополуччя, щоб якнайшвидше завершилася війна і додому повернулися наші мужні захисники.
– Дякуємо за розмову!