Не просто зараз, в умовах війни в країні, виживати українцям. Проблемою для внутрішньо переміщених осіб є облаштування на новому місці. Тим, кому нікуди повертатися, потрібна робота. Працевлаштування важливе для кожного безробітного. Облік безробітних ведуть Центри зайнятості. В цих установах можна отримати консультації, виплати по безробіттю, пройти навчання за різними спеціальностями та отримати роботу. З 21 грудня 1990 року у Гребінці функціонує служба зайнятості. Тридцять три роки поспіль фахівці Центру зайнятості допомагають гребінківцям працевлаштуватися, пройти перекваліфікацію та отримати будь-яку допомогу. Про роботу Гребінківського відділу Лубенської філії Полтавського обласного Центру зайнятості спілкуємося з начальником відділу Наталією Анатоліївною Широковою.
– Наталіє Анатоліївно, вітаємо колектив Гребінківського відділу Лубенської філії Полтавського обласного центру зайнятості з днем створення Державної служби зайнятості. В якому складі ви працюєте зараз?
– Державна служба зайнятості – спеціальна служба, створена для реалізації політики зайнятості населення і забезпечення громадянам відповідних гарантій на всій території України. Діяльність державної служби зайнятості здійснюється під керівництвом Міністерства економіки України,Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та Федерації роботодавців України.. Відповідно до законодавства кожен громадянин має право звернутися до державної служби зайнятості та отримати безкоштовно консультацію, відповідну інформацію та сприяння у пошуку роботи або працевлаштовуватися самостійно. У Гребінківському відділі Лубенської філії Полтавського обласного Центру зайнятості послуги населенню надають кар’єрний радник Наталія Вікторівна Ростопіра, консультант роботодавця Світлана Анатоліївна Попович, заступник начальника відділу Євгенія Федорівна Гуняга.
– Скільки гребінківців цього року знайшли роботу, скориставшись послугами нашого Центру зайнятості?
– Протягом 2023 року скористались послугами служби зайнятості 810 осібвже працевлаштовано347 осіб, минулого року – 341 особа. Також десять роботодавців отримали компенсацію єдиного соціального внеску за працевлаштованих безробітних протягом двох років. Один роботодавець отримав компенсацію 50% мінімальної заробітної плати протягом року.
– Наталіє Анатоліївно, безробітні, які стоять на обліку у Центрі зайнятості, залучаються до оплачуваних робіт з благоустрою міста. Чи багато людей скористалися такою можливістю?
– На громадських роботах з благоустою територій у Комбінаті комунальних підприємств працювало цього року 88 осіб. З Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття оплачено безробітним 127 200 грн(це 20%), а 80% коштів за роботи виплатила Гребінківська міська рада – 508 200грн.
Також безробітні були задіяні на суспільно-корисних роботах у Комбінаті комунальних підприємств та у Гребінківській міській лікарні. Всього на суспільно-корисних роботах працювало 179 чоловік. У комбінаті комунальних підприємств безробітні виконували роботи з упорядкування, відновлення та благоустрою прибережних смуг,природних джерел та водоймищ, русел річок, укріплення дамб, мостових споруд; з ліквідації стихійних сміттєзвалищ та облаштування полігону твердих побутових відходів та сміттєвого поля. Також гребінківці заготовляли дрова для пунктів незламності, населення та військових. За ці роботи з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування безробітним було виплачено 1029 800 грн. У Гребінківській міській лікарні силами безробітних здійснювалися ремонтно –відновлювальні роботи , насамперед, що виконуються на об’єктах забезпечення життєдіяльності. З Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття було виплачено 186 000 грн.
– Наталіє Анатоліївно, розкажіть про державні програми з підтримки підприємців, які створюють нові робочі місця та можливості відкрити власну справу.
– Так, зараз діють Державні програми надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу, запроваджені Урядом на порталі «є Робота». Безповоротна державна допомога надається фізичним особам, суб’єктам господарювання у формі грантів. Її можна отримати, зареєструвавшись у застосунку «Дія». Потрібно скласти бізнес-план та відправити його. Ідеї для бізнес-планів можуть бути різноманітні. Розгляд бізнес-плану проводить Полтавський обласний центр зайнятості у присутності заявника (можливо онлайн) та надає рекомендацію Державному центру зайнятості про надання гранту. Державний центр зайнятості приймає рішення і надсилає повідомлення через «Дію». При отриманні гранту на 150 000 грн є обов’язкова умова створення одного нового робочого місця та працевлаштування на нього безробітної особи. Якщо особа претендує на грант в 250 000 грн. – обов’язкова умова – створення двох нових робочих місць та працевлаштування на них безробітних осіб. Сплата податків за цих осіб йде на погашення гранту. Протягом трьох років грант повністю погашається. Подібні гранти можуть отримати військовослужбовці та члени їх сімей. Цього року у Гребінківській громаді вже 4 особи отримали такі гранти. Гребінківський відділ Лубенської філії Полтавського обласного Центру зайнятості здійснює контроль та нагляд за підприємствами, які отримали гранти та веде звітність про грантові кошти.
– Наталіє Анатоліївно, зараз з’явилися нові можливості підвищення конкурентноспроможності на ринку праці – ваучер на навчання. Розкажіть про цю новацію. Скільки гребінківців скористалися ваучерами для навчання?
– Ваучер на навчання — це документ, якийвидається одноразово та дає право безоплатно пройти навчання за затвердженимперелікомпрофесій та спеціальностей за кошти Фонду загальнообов’язкового державногосоціальногострахування на випадокбезробіття.Основна мета видачі ваучера — підвищенняконкурентоспроможності та розширенняможливостей для працевлаштування. У Гребінківській громаді видано 78 ваучерів по таким професіям та спеціальностям: водій автотранспортних засобів, бджоляр, сестра медична, психологія.
– А хто має право на отримання ваучера?
– Право на отримання ваучера маютьособи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, до досягнення ними пенсійного віку;особи, звільнені з військової служби ,особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції,внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи;особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи Усі охочі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту і не бути зареєстрованими в службі зайнятості як безробітні. В основному, гребінківці старше 45 років використовують ваучер для підвищення своєї кваліфікації та для отримання другої спеціальності.
– Наталіє Анатоліївно, на які вакансії у нашому місті зараз потрібні спеціалісти?
– У Гребінці багато вакансій на робітничі спеціальності. Роботодавці шукають слюсарів з ремонту рухомого складу, слюсарів електриків з ремонту електроустаткування, електрогазозварювальників, бандажників, мулярів, слюсарів-ремонтників, токарів, помічників машиніста електровоза, електромеханіків.
– Наталіє Анатоліївно, дякуємо вам за інтерв’ю. Сподіваємося, що цінною інформацією про умови отримання грантів та ваучерів скористаються жителі нашої громади.