… Ще здалеку бабуся Марія почула, що у сусідів знову неспокійно. Їй аж на город було чути матюки Сергія та надривний крик Ірини. Вона не здивувалася, адже таке було часто у сусідів. Та цього разу щось підказало жінці, що сварка серйозна. Бабуся кинула свою сапу і поспішили у сусідній двір. І вже не на жарт злякалася, коли крик Ірини раптово стих. Добігла до хати, Сергій як раз вилетів кулею з дверей і побіг до колодязя. Зачерпнув із баняка воду і знову побіг у хату. Марія – за ним. Аж обімліла на порозі. Посеред хати розпласталася Ірина із закривавленим обличчям. Сергій хлюпав на нею, водою і терзав за плечі, щоб привести до тями.
“Що ж ти, сучий сину, наробив?! Ти ж убив її, мабуть…! – бабуся Марія від страху не знала, що робити. Аж ось Ірина почала помалу приходити до тями. Відкрила очі. Сергій схопив її на руки переклав на ліжко, цілував їй руки і просив пробачення, плакав над нею так, ніби це не він кілька хвилин тому бив її власними руками…
І тільки тоді із сусідньої кімнати обізвався їхній синок Дмитрик. Ірина порожніми очима шукала світ, із яким уже була попрощалася.
Бабуся Марія взяла на руки Дмитрика, притискаючи заплакану дитину, вийшла на двір.
Хлопчик ріс слабеньким, погано розвивався. Але на те ніхто особливої уваги не звертав, окрім, хіба що, бабусі Марії. Ірина та Сергій переїхали у це село майже рік тому. Сергій їздив аж у Київ на роботу. Його тижнями не було вдома. А коли повертався, починалися п’янки, сварки… Бабуся Марія, як сама знала, так і радила Ірині. Мовляв, чого терпиш усе це – утікай. А Ірина, ковтаючи сльози, відповідала: “Тікати нікуди… Ніхто мене ніде не чекає…” А перегодом, жінка сама себе вмовляла, що він не такий вже й поганий. Он і гостинців із міста синові везе, і її любить, після сварки довго її жаліє, себе картає, просить пробачення.
Але цього разу бабуся Марія дуже злякалася за Ірину, яка лежала і не рухалася. Передзвонила старості села, а той вже викликав поліцію…
Такі історії – на жаль, не поодинокі.
На сьогодні проблема домашнього насильства є однією з найгостріших у нашому суспільстві. За інформацією Міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського, віцепрезидентки ГО “Ла Страда – Україна”, кількість звернень щодо домашнього насильства в час війни зростає: на національну “гарячу лінію” минулого року надійшло близько 30 тис. звернень. У 80% випадків постраждалими є жінки.
Домашнє насильство – це будь-яка дія фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, а також погрози вчинення таких дій.
Зважаючи на актуальність проблеми домашнього насильства в Україні, вкрай важливо, щоб люди вміли розпізнавати домашнє насильство, знали, яких форм воно буває, та чітко розуміли алгоритм дій – що робити, куди звернутися за допомогою. ( фото буклет із інформацією)
За допомогою можна звернутися особисто та зателефонувати у поліцію. Щойно ви зрозуміли, що у ваших стосунках є прояви насильства, не варто зволікати, одразу звертайтесь по допомогу:
Екстрений виклик поліції – 102.
Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 15-47.
Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людми та гендерної дискримінації – 0 800 500 335 (116 123).
Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103
Працівникам відділу поліції Гребінківської громади час від часу теж доводиться виїздити на виклики з приводу проявів домашнього насильства. Детальніше про це розповідає заступник начальника СПД1 ВП1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області Анатолій Грушовий:
— Минулого року до нашого відділу поліції надійшло 281 звернення про те, що здійснюється домашнє насильство. Серед тих, хто звернувся до поліції, було 14 неповнолітніх осіб. Одразу ж на виклик виїздить оперативна бригада. У 45 випадках підтвердилися факти вчинення домашнього насильства. По всіх цих випадках складені адміністративні протоколи. Також винесено 13 термінових заборонних приписів. Зараз на обліку СПД перебуває 50 кривдників. З ними працівники відділу поліції, і, зокрема, дільничні інспектори проводять профілактичну роботу.
У випадку підтвердження вчинення домашнього насильства, працівники відділу поліції, особливо якщо в родинах є діти, обов’язково повідомляють Службу у справах дітей та Центр Соціальних служб за місцем вчинення насильства. Фахівці цих служб з’ясовують обставини та наслідки цих дій, з’ясовують, чи постраждала дитина від жорстокого поводження, чи була вона свідком домашнього насильства. І якщо з’ясується, що дитина постраждала від жорстокого поводження, що стосовно дитини скоєно насильницькі дії і перебування в даній родині загрожує життю та здоров’ю дитини, орган опіки та піклування (в нашому випадку – це виконком Гребінківської міської ради) приймає рішення про подання Службою у справах дітей позову до суду про негайне вилучення дітей у батьків та позбавлення їх батьківських прав.
— У 2022 році Служба у справах дітей взяла на облік дитину, яка постраждала від психологічного насильства у сім’ї, – повідомила нам начальник Служби у справах дітей Гребінківської міської ради Валентина Жолобецька. – До цього часу проводиться профілактична робота в родині, аби такого більше не траплялося. По кожному з виявлених випадків, де траплялося домашнє насильство, ми працюємо разом із фахівцями Центру соціальних служб. Обстежуємо умови проживання, проводимо профілактичні бесіди, надаємо практичні і дієві поради куди звернутися за фаховою допомогою, допомагаємо вирішити будь які питання, аби лиш був позитивні зрушення. Минулого року, наприклад, було проведено більше ста п’ятдесяти бесід в сім’ях. Погодьтеся, що найкращий метод виховання дитини – це власний приклад. І, на жаль, він не завжди, цей приклад, позитивний. Та, щоб розірвати це коло, треба не припиняти говорити про ці проблеми. Звертаємося і до жителів нашої громади, закликаємо їх не бути байдужими і звертати увагу на тих, хто потребує підтримки і допомоги. Адже часто ті, хто страждають від домашнього насильства, самі не можуть звернутися по допомогу.
Юридичну підтримку і консультацію можуть надати і фахівці Гребінківського бюро правової допомоги. Яку саме – розповідає юристка сектору “Гребінківського бюро правової допомоги” Лубенського МЦ з надання БВПД Юлія Маковська:
— 7 січня 2018 року набрав чинності Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, яким внесено зміни до Закону України “Про безоплатну правову допомогу”. Зокрема, право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги отримали особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. В Україні за домашнє насильство введена кримінальна відповідальність. Так, кривдникам загрожують громадські роботи, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років. За період 2022 року до Гребінківського бюро правової допомоги щодо захисту від домашнього насилля звернулось 5 осіб.
Для звернення за безоплатною вторинною правовою допомогою, з метою захищення від домашнього насильства необхідні такі документи:
– паспорт або інший документ, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків, такої особи та/або її представника, опікуна, піклувальника;
– витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, у якому міститься інформація про вчинення злочину, пов’язаного з домашнім насильством;
– талон-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, пов’язаного з домашнім насильством, виданий органами Національної поліції України;
– протокол про вчинення адміністративного правопорушення пов’язаного з домашнім насильством, насильством за ознакою статі.
Після підтвердження категорії – особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статті відповідно до ЗУ “Про безоплатну правову допомогу” постраждалій особі призначається безоплатно представник, який складає заяву до суду про видачу обмежувального припису стосовно кривдника.
За консультацією можна звертатись до Гребінківського бюро правової допомоги, яке за адресою: м. Гребінка, пров. Спортивний,11, (05359) 2 11 94 або за номером контактного центру системи БПД 0800 213 103.
… Вже через кілька годин після сварки біля двору Ірини та Сергія стояло кілька машин, поліцейські опитували Сергія, але лікарі зі “швидкої” надавали допомогу Ірині. Заплаканий Дмитрик сидів на руках у баби Марії і тулився до неї, як до найріднішої людини на землі. Ірина з останніх сил заперечувала, що її побив чоловік. Розповідала, що вони обоє час від часу сваряться. Заперечувала, що Сергій її б’є. Бабуся Марія пробувала заперечувати, але Ірина забороняла їй, і лиш благальними очима просила мовчати. Працівники служб проводитимуть свою роботу. На перший раз на Сергія складуть протокол про адміністративне правопорушення. Служба у справах дітей та працівники Центру соціальних служб будуть працювати з родиною, яка опинилася у складних життєвих умовах, надаватимуть допомогу. Староста теж пообіцяв, що тепер частенько навідуватиметься до цієї родини. Можливо їм усім разом вдасться врятувати цю родину, і маленький Дмитрик ніколи не згадає ці жахливі картинки із його раннього дитинства, а його мама і тато навчаться жити без насильства.
У вересні 2022 року Україна нарешті ратифікувала Стамбульську конвенцію (Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами). Вона передбачає захист жінок від усіх форм насильства та дискримінації, зокрема – і кримінальну відповідальність за насильство.
Світлана ПЕДОРЯКА.